Drugi trimestar trudnoće

Drugi trimestar počeo je sa dolaskom marta i početkom trudničkog bolovanja. Po udžbenicima, ali i po ličnom iskustvu, ovo je najlepši period trudnoće. Mučnine koje često prate početak trudnoće su prošle, a teskobe kraja trudnoće još uvek nisu počele. Bebini pokreti postaju sve jasniji, a mama je puna dobre energije i smirenosti.
Kako se otvara trudničko bolovanje
Za početak potrebno je da imate otvoren karton i izabranog lekara u opštini kojoj pripadate. Na bolovanje odlazite onda kada lekar proceni da imate objektivnih razloga za to. Postoje žene koje od saznavanja da su u drugom stanju otvaraju trudničko bolovanje. To je najčešće zbog fizički zahtevnih poslova kojima se bave ili zbog lošeg zdravstvenog stanja i potrebom za održavanjem trudnoće. Neke žene, pak, rade i do 9-og meseca trudnoće, svojom, ili željom poslodavca.
Ginekolog iz Doma zdravlja može da vam napiše trudničko bolovanje od 30 dana, nakon čega idete na lekarsku komisiju. Prvi mesec trudničkog bolovanja uplaćuje vam firma u kojoj ste zaposleni, a svaki sledeći mesec taj iznos uplaćuje država. Ukoliko imate neke dodatne bonuse i stimulacije uključene u platu, ne očekujte ih u toku trudničkog bolovanja. Moja trudnička primanja bila su manja za oko 3000 dinara od regularne plate, tj.za onaj iznos koji mi je firma uplaćivala za prevoz. Kao trudnica sa potvrdom ginekologa možete izvaditi besplatnu kartu za prevoz u Beogradu. Ova karta važi do očekivanog termina porođaja. Imala sam sreće da kompanija nije želela da čeka da im država uplati novac za moje trudničko odsustvo. Redovno sam svakog meseca u vreme u koje sam inače primala platu, primala naknadu za trudničko bolovanje. Firmi je država mesecima kasnije uplatila taj novac.
Lekarska komisija
Bolovanje od 1-og do 30-og marta mi je otvarala ginekolog iz Doma zdravlja. Takođe sam dobila doznake za firmu za ovih 30 dana. 29.marta sa doktorkinim uputom otišla sam na lekarsku komisiju. Komisija u Beogradu se nalazi u Vladetinoj ulici u blizini Poštanske štedionice i postoji poseban ulaz za trudnice. Predajete zdravstvenu knjižicu, uput lekara i izveštaj sa poslednjeg ultrazvuka. Radno vreme je od pola 8 ujutru do pola 4 popodne.

Photo: Unsplash, Fresh Connection
Oba puta sam došla neposredno posle otvaranja i jednom sam čekala pola sata, drugi put 2 i po sata, tako da nemam savet za to kada je najbolje doći. Čekaonica je puna trudnica, što znači da to što ste trudni, ne znači da ćete to vreme koje čekate moći i da sedite. Prvi put kada sam išla na komisiju prozvali su me i bez ikakvih pitanja dali mi rešenje produžetka trudničkog bolovanja na 3 meseca, tj.do 29.juna, kada je bilo potrebno da im se ponovo javim. Kada sam ponovo otišla na komisiju, produžili su mi bolovanje do 5-og avgusta, što je 28 dana pre očekivanog termina porođaja, kada se otvara porodiljsko bolovanje.
E sad, kao što sam rekla, od ginekologa iz Doma zdravlja dobila sam bolovanje i doznaku 1-30.mart. Kao što znamo, mart ima 31 dan, pa sam doznake za 31. mart dobila dodatno napisanu od ginekologa samo za taj 1 dan, na osnovu izveštaja komisije. Posle ovoga sam kod ginekologa odlazila jednom mesečno kako bih uzela doznake, na osnovu bolovanja koje mi je dala komisija.
Novi zakon za porodilje
Novi zakon je stupio na snagu 1.jula 2018.godine, i odnosio se i na mene kao majku porođenu posle ovog datuma. Dakle, po novom zakonu, potrebno je da imate 18 meseci radnog odnosa pre otvaranja porodiljskog bolovanja. U ovaj zbir ne spadaju oni meseci provedeni na trudničkom bolovanju. Za one mesece u kojima niste bili u radnom odnosu, računa se iznos: nula. Pošto sam u radnom odnosu od juna 2016.godine, a trudničko bolovanje sam otvorila u martu 2018 godine, ovaj zakon ne bi trebalo da utiče na moja porodiljska primanja. Kažem “trebalo”, jer evo nam ga kraj decembra, od avgusta sam na porodiljskom i još uvek nisam dobila isplatu nijednog meseca porodiljskog bolovanja. Divota!
*epilog je da sam krajem decembra 2018.dobila odjednom sve 4 zaostale porodiljske uplate. Nakon toga rednovno na mesečnom nivou, oko 20-og u mesecu dobijala sam uplatu za prethodni mesec. Visina porodiljskih primanja bila mi je u visini plate, kao što sam i očekivala.
Pregledi
Kod ginekologa u Domu zdravlja sam išla jednom mesečno, po doznake, upute za laboratoriju i sve dodatne potrebne upute. U privatnu kliniku, kod doktorke Radaković sam išla, takođe jednom mesečno, na preglede i ultrazvuk.

Photo: Unsplash
Početkom marta sam otišla na pregled sa Gagom. Nakon konstatacije da je sve u redu, i prvog ultrazvuka na kome smo jasno videli bebine delove tela, pitala je da li hoćemo da saznamo pol. Od početka trudnoće smo “znali” da je devojčica i čekali da nam doktorka samo potvrdi da se porodici pred kraj leta priključuje Mia. Kada je doktorka rekla da je dečak, Gaga i ja smo ostali u čudu. Nakon izlaska iz ordinacije, dogovorili smo se da ćemo biti sigurni tek posle ekspertskog ultrazvuka koji je u aprilu. Verovali smo da nas osećaj ne vara, i da sigurno doktorka nije dobro videla.
Ekspertski ultrazvuk
Ovaj pregled radi se između 22. i 24. nedelje trudnoće i na njemu se detaljno pregledaju svi bebini organi. U martu sam od ginekologa iz Doma zdravlja dobila uput za Višegradsku bolnicu. Pitala me je gde bih da radim ekspertski ultrazvuk. Želela sam u Zemunskoj bolnici koja se nalazi par minuta hoda od našeg stana. Međutim, pošto mi je doktorka objasnila da je kod njih malo drugačija procedura. Naime, potrebno je da ostanete na noćenju, ukoliko kod njih radite ovaj ultrazvuk. Zbog toga sam rekla da mi onda nije važno, i da bude bilo koja druga bolnica. Doktorka mi je onda zakazala datum i termin pregleda u Kliničkom centru u Višegradskoj.
Dobila sam preporuku od poznanice od koje sam dobila puno korisnih saveta u trudnoći da ekspertski ultrazvuk radim privatno. Razlog tome je što je ovaj pregled jako važan i na njemu se vidi gotovo sve vezano za bebu. Kada se radi privatno, ovaj ultrazvuk košta 10 hiljada dinara, pa sam, uz konsultaciju sa svojim privatnim ginekologom, odlučila da ga ipak radim u državnoj bolnici i da ga ponovim privatno, ukoliko bude nekih sumnji na pregledu.
Zanimljivost je da u Višegradskoj bolnici postoji čekaonica za ambulante i ispred nje još jedna čekaonica. Muškarcima je zabranjen ulaz u tu čekaonicu pred ambulantama, tako da smo Gaga i ja sedeli na dva različita kraja hodnika. Taman kad je trebalo da stignem na red, doktora su hitno pozvali u porođajnu salu, što je vreme provedeno u ovoj bolnici produžilo na 2 i po sata. Očekivala sam dug pregled, jer znam da ekspertski ultrazvuk u privatnim klinikama traje i do sat vremena. Posle 10 minuta doktor je konstatovao da je sve u redu, i na moje pitanje za pol bebe, odgovorio da je dečak.
Saznavanje pola bebe
Želiš i očekuješ, i sasvim si siguran da je beba jednog pola, a onda saznaš da je drugog. Zvučaće i otrcano i patetično, ali kad sam čula da je beba ipak onog drugog pola, pomislila sam da je to divno, i da je baš tako trebalo da bude.
Malo me je žacnulo i bilo me blam što sam prethodnih meseci vizualizovala do tančina devojčicu, sada kada znam da će definitivno biti bata. Viktor je bilo jedino ime koje se nalazilo “na preseku” Gaginog i mog spiska muških imena, pa smo se od tog trenutka bebi u stomaku obraćali imenom, umesto “bebo”.
Trudnički suplementi
Već sam pisala o tome da sam protiv bilo kakve suplementacije u trudnoći, osim folne kiseline, i osim kada ne postoji jasna indikacija za tim. Iskoristiću ovaj pasus da opišem jedan dražesni dijalog iz Doma zdravlja.

Photo: Adam Niescioruk, Unsplash
Doktorka, bez belog mantila, u majici na kojoj piše Elevit sedi preko puta mene.
-Šta uzimate od lekova i vitamina?
-Folnu kiselinu i ventolin po potrebi. (imam astmu)
-Ne uzimate ništa od suplemenata?
-Ne.
-Trebalo bi. Na primer- elevit.
-Doktorka, je l’ mogu ja nekako da saznam šta mi tačno od vitamina fali, pa u odnosu na to da uzmem lek.
-Zašto biste to radili, pa to sve trudnice piju?!
-Hvala lepo, do viđenja!
Naravno da je nisam poslušala. Zabavna činjenica je da su mi dva dana kasnije stigli rezultati krvi. Gvožđe (koje je karakteristično nisko u trudnoći, i nalazi se u većini trudnilkih suplemenata) mi je 26, a 30 mu je gornja granica.
Dodatni pregledi
Drugi trimestar je idealno vreme za posetu zubaru. Beba je u ovom periodu najmirnija i najsigurnija, pa ukoliko postoji potreba za nekom intervencijom ili anestezijom najbolje je da je u ovom periodu završite.
Redovnom- mesečnom kontrolom krvi i urina saznala sam da imam bakteriju ešerihiju koli. Lepo sam je, po doktorskoj preporuci, nakljukala jednom, pa još jednom kutijom panklava, i ona se do kraja trudnoće nije ponovo pojavljivala. Nisam bila najsrećnija zbog činjenice da u trudnoći pijem antibiotik, ali mi je bilo lakše, jer se ipak radilo o drugom trimestru.
Bila sam na nekoliko putovanja tokom drugog trimestra, o čemu ću pisati u sledećem tekstu. Za kraj bih vas pitala da li je i vama drugi trimestar pošao u najmirnijem ritmu ili imate drugačija iskustva?
*Tekst je originalno objavljen 17.12.2018.