Prvi trimestar trudnoće

Trimestar je i za mene bila rogobatna, ne baš razumljiva reč, dok pre godinu nisam ušla u “trudničku terminologiju”. Dakle, trudnički period od 9 meseci deli se na tri jednaka tromesečja, tj.tri trimestra. Svako od ovih tromesečja ima svoje specifične karakteristike kako za samu trudnicu, tako i za rast i razvoj bebe.

Početak trudnoće

Prvi trimestar u našem slučaju obuhvatao je decembar prošle, i januar i februar ove godine. Taj prvi mesec protekao je uobičajeno. Zadržala sam svu svoju dotadašnju rutinu, osim ponekog pivceta, koje sam sa ostalim alkoholom potpuno izbacila. Smanjila sam i  intenzitet treninga i prešla na isključivo anaerobne vežbe, poput joge. Takođe, prestala sam i da spavam na stomaku, što mi je do tada bila praksa. Spavala sam najčešće na levom boku, pošto sam čitala da spavanje na ovom boku povećava količinu krvi i hranljivih materija koje dobija beba. Kao što sam pisala u prethodnom blog-postu krajem tog prvog meseca, decembra, saznali smo da se našoj maloj porodici sledeće godine pridružuje još jedan član.

Želela sam odmah da odem kod ginekologa kako bih uradila ultrazvuk. Međutim, kada sam krajem decembra pozvala da zakažem, rekli su mi da je isuviše rano za bilo kakav pregled i zakazali su mi pregled 10.januara. Vest smo zato podelili samo sa najbližima. Ostalima smo odlučili da javimo kada prođe prvi pregled, kako ne bismo prenaglili i kako bismo bili sigurni da je sve u redu.

Photo: Sincerely Media, Unsplash

Prva putovanja u trudnoći

Novu godinu smo dočekali u Leskovcu, odakle je moj muž. Putovali smo autobusom iz Beograda, a sam doček proveli  u tamošnjem klubu. Nikakve tegobe nisam osećala ni tokom puta, ni tokom proslave.

Vratili smo se za Beograd, i dan kasnije otišli u Banja Luku. Plan je bio da Božićne praznike provedemo sa mojom rodbinom. Još jedno putovanje autobusom koje je i sada prošlo bez ikakvih tegoba. Ko god je ikada bio u ovom kraju dobro zna koliko su ljudi srdačni i gostoprimljivi- Zato je bilo teško posetiti toliko kuća i odbiti čašicu rakije sa domaćinima uz obrazloženje da pijem lekove. Sa mnom su bili tata, sestra i Gaga, pa je srećom koncetracija ipak bila na tome da se nazdravi sa zetom. Običaj je u selu iz koga je moj deda da se za Božić zorom ide u manastir. Jutarnja služba bila je prožeta  jakim mirisom tamjana, zbog koga sam osećala mučninu i morala da izađem ispred i sačekam njen kraj i povratak kući.

Predveče tog dana vratili smo se iz sela za Banja Luku. Put je bio star i loš i rođak je brže vozio. Tada sam osetila  prvu ozbiljniju mučninu, koja se završila povraćanjem. Srećom, sutradan put do Beograda prošao je ponovo bez ikakvih problema.

Prvi ultrazvučni pregled u trudnoći

Prvi pregled imala sam kod doktorke Radaković, svog redovnog ginekologa, u klinici Analife u Zemunu. Doktorka je starija, ozbiljna, stručna i spremna da se pacijentu posveti koliko god je to potrebno. Gaga je bio sa mnom na pregledu i ušao je u ordinaciju kada mi je doktorka radila ultrazvuk. Pokazala nam je plod, tada jos tačkicu na ultrazvuku i rekla da je rano za bilo kakva predviđanja. Napomenula je i da sve izgleda sasvim uredno i sto je važno, plod se nalazi u materici i pravilna mu je srčana radnja.

Photo:Unsplash

Rekla je i  da nastavim da pijem folnu kiselinu, izuzetno značajnu za razvoj ploda. Inače, folnu kiselinu sam počela da pijem nekoliko meseci pre začeća, jer je preporučljivo da imate rezerve na početku trudnoće. Iako nisam pristalica veštačke suplementacija, znala sam da je količinu folne kiseline potrebne u trudnoći gotovo nemoguće ispuniti samo uz korekciju ishrane. Doktorka mi je napomenula da zakažem dabl test u Institutu za majku i dete, što sam i uradila odmah posle pregleda, i bila zakazana za 21.februar.

Imali smo brojna pitanja,od kojih nas je najviše kopkalo da li ćemo moći da odemo na planirano putovanje krajem januara na Šri Lanku. Karte smo par meseci ranije kupili, ali smo bili spremni da otkažemo putovanje ukoliko bude potrebno. Doktorka je ponovila da je trudnoća sasvim uredna i da nema potrebe ni za kakvom bojazni, već da ja budem što mirnija, opustim se, plivam i odmaram, kako bi i beba sa mnom uživala. Zakazala mi je, ipak, još jedan pregled krajem meseca, pre putovanja. Na drugom pregledu uverila se da je sve u redu. Prepisala mi je utrogestan, lek koji pomaže održavanje trudnoće, kako bih bila što “mirnije glave”. Rekla mi je i da možemo da imamo seksualne odnose, ali da ne treniram do kraja prvog trimestra.

Vežbanje i nega na početku trudnoće

Isti savet za treniranje sam dobila i od instruktorke joge i od maserke, pa sam rešila da praktikujem svakodnevne duge šetnje. Posao mi je udaljen 45 minuta hoda od stana, pa je ovo bio odličan početak dana, a ujedno i lagana fizička aktivnost. Od početka do kraja trudnoće, ali i mesec dana nakon porođaja, svako veče sam utrljavala strijet na grudi, stomak, zadnjicu i bokove i strije mi se nikada nisu pojavile.

Photo: Bruno Nascimento, Unsplash

Po preporuci doktorke, ali i zbog moje želje da se posvetim trudnoći i bebi radila sam do početka drugog trimestra. Sa ovim su blagovremeno bile upoznate i kolege koji su kasnije preuzeli moj deo posla. Radim kao HR u jednoj IT firmi, i vest o mojoj trudnoći je dočekana sa radošću i odobravanjem kolega. Ove činjenice možda zvuče banalno i podrazumevajuće, ali, nažalost svi poznajemo ljude na čiju se trudnoću nije gledalo nimalo blagonaklono u firmama u kojima rade.

Tegobe u prvom trimestru trudnoće

Posle prve ozbiljnije mučnine oko Božića, januar se nastavio u sličnom, ali malo opuštenijem tonu. Bila sam malaksala, imala mučnine (koje više nisu bile praćene povraćanjem) i bila osetljiva na jake mirise. Često sam bila pospana i na spavanje sam odlazila ranije nego obično. Meso sam mogla da jedem samo u nekim jelim. “Klot” mesa kao što su roštilj i pečenje su mi se gadila. Iako volim da je jedem inače, ribu do kraja trudnoće, zbog specifičnog mirisa, nisam mogla da okusim.

Pošto inače svuda jurim i trudim se da sve postignem, dva rođendana drugara koja sam zbog malaksalosti morala da propustim u januaru, shvatila sam kao upozorenje mog tela da ne moram baš uvek, baš sve.

Sam kraj januara i prvu polovinu februara proveli smo na već spomenutom putovanju na Šri Lanku. O putovanjima u trudnoći pisaću u nekom od sledećih postova. Reći ću samo da je ova, kao i sve ostale posete moru, na mene delovala lekovito i kući sam se vratila bez ikakvih tegoba.

Dabl (double) test

Na zakazani dabl test otišla sam 21.februara sa Gagom. Dabl test se radi između 11.i 14.nedelje trudnoće. Ovaj test može da ukaže na eventualne rizike od bolesti kod kojih je prisutna anomalija hromozoma, poput Daunovog, Edvardsovog i Patau sindroma. Ovaj test sastoji se iz vađenja krvi, ultrazvučnog pregleda i nekih individualnih parametara, kao što su težina i starost trudnice. Pet dana kasnije, otišla sam po rezultate. Na osnovu njih rečeno mi je da  je verovatnoća za pojavom nekog od ovih sindroma minimalna i gotovo neznatna.

Photo: Edward Cisneros, Unsplash

Po povratku sa putovanja, poslednje dve nedelje februara iskoristila sam da na poslu završim sto više posla. Nakon toga mogla sam da se prepustim martu, kada je počeo drugi trimestar i sa njim početak trudničkog bolovanja .

*Tekst je originalno objavljen 21.11.2018.